NASZE PRZEDSZKOLE!

Przedszkole Publiczne w Szczyrku powstało w latach pięćdziesiątych poprzedniego stulecia i mieściło się w budynku przy ul. Deptak nad Żylicą 548 – w bezpośrednim sąsiedztwie skoczni narciarskiej „Skalite”. W związku z koniecznością rozbudowy skoczni – budową nowego kompleksu sportowego i rozbudową amfiteatru, budynek został wyburzony , a przedszkole przeniesione.

Tak więc od 2008 roku funkcjonujemy w nowej siedzibie, tj. w budynku po Szkole Podstawowej nr 3 w Szczyrku Biłej, który został zaadoptowany na potrzeby przedszkola. Od roku 2008 do 2012  funkcjonowaliśmy jako Zespół Szkolno-Przedszkolny. W 2012 roku podjęto decyzję o likwidacji Szkoły  Podstawowej nr 3 i pozostawieniu w tym miejscu tylko przedszkola, poszerzonego o dodatkowy – czwarty oddział.
Organem prowadzącym jest Miasto Szczyrk.
Nadzór pedagogiczny sprawuje Kurator Oświaty w Katowicach.
Pierwszym dyrektorem placówki była pani Helena Nikiel - do 1990 roku , a od tej pory do chwili obecnej  funkcję dyrektora pełni mgr Małgorzata Pietraszko.

Przedszkole zlokalizowane jest w Szczyrku – Biłej   przy ul. Górskiej 104. Budynek jest dwukondygnacyjny, sale są wielofunkcyjne, duże, jasne, wysokie, dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci w wieku przedszkolnym, dobrze wyposażone i estetyczne. Placówka posiada ogród, w którym znajduje się  piaskownica, oraz sprzęt rekreacyjno-sportowy.  Przedszkole korzysta także z nowego boiska, które zlokalizowane jest w bezpośrednim sąsiedztwie przedszkola.

Teren wokół przedszkola jest spokojny i bezpieczny. Dużą zaletą placówki jest bezpośrednie sąsiedztwo z lasem, rzeką, łąką. Do przedszkola uczęszcza corocznie około 120 dzieci w wieku od 3 do 6 lat, które są podzielone na 5 oddziałów. Placówka czynna jest w godzinach 6.30 – 17.00. Dodatkowo posiadamy dwa 5-godzinne oddziały zerowe zlokalizowane w SP nr 1 i SP nr 2, do których uczęszczają dzieci 5 i 6 letnie.

Kadra pedagogiczna posiada wysokie kwalifikacje , doświadczenie i duże kompetencje pedagogiczne
Wszystkie  nauczycielki  posiadają  wykształcenie wyższe magisterskie;  7 nauczycielek posiada –stopień nauczyciela dyplomowanego, 1- stopień nauczyciela mianowanego, oraz 2 nauczycielki kontraktowe.

Zajęcia dodatkowe odbywające się  bezpłatnie we wszystkich grupach wiekowych to:

- Język angielski
-  Logopedia                                                                                                                                                                                                         - Zajęcia  ruchowe - ogólnorozwojowe .

W grupach 5 i 6 latków – na życzenie rodziców prowadzona jest religia katolicka w wymiarze 2 zajęć tygodniowo.

W przedszkolu organizowane są koncerty muzyczne, przedstawienia i teatrzyki dla dzieci. Organizujemy także wycieczki i wyjazdy, oraz warsztaty dla dzieci.

Placówka nasza wobec rodziców pełni rolę wspomagającą i integrującą  działania wychowawcze, dostarczamy wiedzy pedagogicznej i uwrażliwiamy na potrzeby i możliwości dziecka. W urzeczywistnianiu naszej misji zaangażowany jest cały personel pedagogiczny, administracyjno-techniczny jak również rodzice.
Efektem naszej wspólnej pracy jest przedszkole, w którym dzieci czują się ważne, bezpieczne i do którego przychodzą z radością.